Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Příručka pro chovatele

 

 

Příručka chovatele pískomila

  • Pískomil je zvíře společenské, proto vždy chováme dva nebo více pískomilů dohromady stejného pohlaví. Složitější je jen chov trojice, čtveřice a více.

  • Průměrná délka života je 3 roky.  Způsob života je denní i noční.

  • Minimální rozměry bydlení pro dva pískomily jsou 60x40x40 cm (d,š,v).  Nejlepší je terárium nebo akvárium do kterého se dá 20 cm vrstva neprašných hoblin. V nich si pískomilové tvoří tunely.

  • Nemělo by se používat plastové vybavení  terária, neboť ho pískomilové brzy rozhryžou. Nejlepší je vybavení a různé konstrukce ze dřeva. Pokud použijete kolotoč, jeho rozměry mají být minimálně 17cm a musí být plný, aby si nezlámali nožky nebo ocas.

  • Dopřejte svým pískomilům alespoň jednou týdně koupel v písku pro činčily.

  • Pískomilové se nesmí chytat za konec ocasu.

  • Samozřejmostí je dobrá strava, čerstvá voda, 2x týdně kousek ovoce nebo zeleniny a občasný volný výběh.

 

Pravidla pro křížení - rozmnožování

1. Nikdy nedávejte spolu dva pískomily se srstí rex. Gen pro srst rex je Rere. Při spojení Rere x Rere vznikají jedinci, kteří mají v genorypu ReRe. Říká se jim Double rex. Tito jedinci vylínávají až do holé kůže, ne ovšem všude na těle, ale je na pár místech, vypadávají jim řasy - s tím je spojen zánět očí. Jsou menšího vzrůstu a nevzhedného zjevu.

2. Nikdy spolu nedávejte dva jedince se znaky. Gen pro znaky je Spsp. Při spojení Spsp x Spsp vznikají jedinci SpSp. Tito jedinci umírají v děloze matky a jsou vstřebáni. Toto neprospívá matce a zatěžuje to její organismus.

3. Nikdy spolu nedávejte jedince v barvě Extreme White a White paws (bílé packy). Oba nesou gen Sls. Při spojení vznikají jedinci, kteří mají v genotypu SlsSls. Říká se jim Rumpblack. Jsou skoro úplně bílí a na kousíčku srsti mají původní barvu. Tito jedinci umírají, jakmile začnou žrát pevnou stravu. Mají zúžené tlusté střevo. Umírají do 6 týdne života v křečích. Zatím se nepovedlo odchovat takového pískomila déle jak do 6 týdne života.

4. Nedoporučuje se spojení dvou pískomilů s červenýma očima. Červenoocí pískomilové mají obecně problémy s očima ve vyšším věku.

 

TOPlist